Michael S. Rogers

April 29th, 2020

Michael S. Rogers

Michael S. Rogers (born October 31, 1959) is a former United States Navy admiral who served as the second commander of the U.S. Cyber Command (USCYBERCOM). He concurrently served as the 17th director of the National Security Agency (NSA) and as chief of the Central Security Service (CSS) from April 3, 2014. Prior to that, Rogers served as the Commander of the Tenth Fleet and Commander of the U.S. Fleet Cyber Command. During his tenure, he helped transform and elevate U.S. Cyber Command into a unified combatant command. He relinquished command on May 4, 2018 to his successor, Paul Nakasone. He retired from active duty in the United States Navy on June 1, 2018.